Zaniżone odszkodowanie za naprawę samochodu z OC sprawcy? Pomożemy Ci walczyć z ubezpieczycielem o godziwe odszkodowanie.

Dostałeś odszkodowanie z OC sprawcy wypadku? Uważasz, że jest za niskie?

Chyba nikogo już nie zdziwią praktyki ubezpieczycieli polegające na proponowaniu poszkodowanym kierowcom znacznie zaniżonych odszkodowań. Takie postępowanie z punktu widzenia towarzystw ubezpieczeniowych jest jak najbardziej uzasadnione, ponieważ nie każdy poszkodowany odwoła się od decyzji, a tylko niewielki odsetek skieruje sprawę do sądu. Tak więc pieniądze nadal pozostaną w kieszeni, a raczej na koncie TU.

Zaniżone odszkodowanie

Pierwsza wycena naprawy naszego pojazdu to tak zwana kwota bezsporna, czyli suma, jaką ubezpieczyciel uznaje do wypłaty poszkodowanemu. Wypłata tej kwoty następuje z reguły bardzo szybko, czasami już następnego dnia po wizycie rzeczoznawcy. W tym momencie zaczyna się psychologiczna gra ubezpieczyciela, który zakłada, że będzie to koniec naszych starań o odszkodowanie. Klient otrzymał szybko pieniądze, więc powinien być już zadowolony. Niestety, ale w większości przypadków ma rację, ponieważ poszkodowani nie posiadają fachowej wiedzy w zakresie likwidacji szkód i w konsekwencji odpuszczają dalsze dochodzenie swoich roszczeń. Ci bardziej wytrwali dzwonią na infolinię manifestując obsłudze call center towarzystwa swoje niezadowolenie z otrzymanej kwoty lub piszą odwołania od decyzji. Niejednokrotnie działania te skutkują dopłatą dodatkowej kwoty, jednakże rzadko zdarza się tak, aby ubezpieczyciel wypłacił wszystko, co powinniśmy dostać.

Należy pamiętać, że z ubezpieczycielem sprawcy wypadku nie wiąże nas żadna umowa, żaden kontrakt. Odpowiada on za sprawcę na zasadach ogólnych, przewidzianych w kodeksie cywilnym i zgodnie z nim powinien zrekompensować nam wszelkie straty i przywrócić nasz samochód do stanu sprzed kolizji. Co ważne, jako poszkodowani nie mamy w ogóle obowiązku naprawiać samochodu, by dostać należne odszkodowanie. To czy i kiedy dokonamy naprawy, zależy wyłącznie od nas, a ubezpieczyciel nie ma prawa żądać od nas przedstawienia jakichkolwiek rachunków za naprawę.

Jak wynika z raportów Rzecznika Ubezpieczonych, towarzystwa ubezpieczeń zaniżają kwoty odszkodowań nawet o 70%. Do najczęstszych praktyk należą: odmowa wynajęcia auta zastępczego oraz propozycje naprawy z użyciem części zamiennych, gorszej jakości. Kolejną kwestią, która została szeroko omówiona jest tzw. wskaźnika amortyzacji części. Pomimo, że orzecznictwo sądów powszechnych jak i Sądu Najwyższego wskazuję, iż zakłady ubezpieczeń nie mogą już stosować wskaźników amortyzacji, czyli obniżenia wartości części z powodu ich zużycia, to ubezpieczyciele omijając wytyczne wymyślili nową nazwę – wskaźnik urealnienia. I tak, można by rzec w kółko, aby jak najmocniej zaczarować klienta, które nie jest wstanie zrozumieć slangu ubezpieczyciela, ażeby w konsekwencji wypłacić jak najmniejszą kwotę odszkodowania.

Reasumując, prawidłowe zakwalifikowanie wypadku oraz ustalenie wysokości świadczenia nie jest rzeczą łatwą oraz daje duże pole do nadużyć i możliwość zaniżania odszkodowań. Najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie dochodzenie roszczeń kancelarii prawnej, specjalizującej się w odszkodowaniach, która w sposób rzetelny i kompleksowy będzie dochodzić przed ubezpieczycielem naszych praw, oraz należnego odszkodowania.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą dotyczącą likwidacji szkody na pojeździe z OC sprawcy wypadku:

 

Tagi: Zaniżone odszkodowanie, kosztorys naprawy, odszkodowanie na podstawie kosztorysu naprawy, pomoc prawna poszkodowanym, Rzeszów, dobry adwokat, odszkodowanie, OC sprawcy,